خالق دنیای وب تیموتی جان برنرزلی


خالق دنیای وب تیموتی جان برنرزلی (Sir Timothy John Berners-Lee) (زادهٔ 8 ژوئن 1955 در لندن) دانشمند بریتانیایی علوم رایانه، استاد دانشگاه‌ ام‌آی‌تی، استاد و پژوهشگر دانشگاه ساوثهمپتون و ریاست کنسرسیوم وب جهان‌گستر است و تکامل وب را تحت نظر دارد. در سال های 1980 برنرزلی هنگام پژوهش در سرن (CERN)، آزمایشگاه مشترک فیزیک ذرات اروپا در ژنو، زبان برنامه نویسی ساده ای را تهیه کرد که آنرا HTML نامید. HTML رمزهای ساده ای دارد که برای تنظیم متن به کار می رود و  شامل گرافیک، صدا و تصویر است. او یک پروتکل (HTTP) برای انتقال فایل ها در اینترنت و یک سامانه نشانی دهی(URL) برای یافتن نشانی ها در اینترنت نیز ابداع کرد. تنها چیزی را که اکنون لازم داشت روشی برای دیدن فایل های HTML بود. او یک برنامه مرورگر ساده نوشت و در سال 1991 نتایج آن را روی کامپیوترهای سرن به نمایش گذاشت. جان برنرزلی هیچ گاه این اختراع خود را به ثبت نرساند. در سال 2004 اولین جایزه 1٫2 میلیون دلاری فناوری هزاره را دریافت کرد که به دستاوردهای فناورانه برجسته ای داده می شود که کیفیت زندگی را ارتقا می بخشد. وب جهانی برنرزلی مطمئنا شگفتی هایی را بر زندگی افزوده است.
HTML مخفف Hypertext Markup Language و HTTP مخفف Hyper Text Transfer Porotocol و URL مخفف Uniform Resource Locators و WWW یا Web مخفف World Wide Web می باشد.
برگرفته از کتاب قوانین و نظریه های علمی و چیزهای دیگر به زبان ساده از سورندرا وارما ترجمه دکتر محمدرضا توکلی صابری انتشارات مازیار