آمپول انوکساپارین

 


آمپول .انوکساپارین برای پیشگیری و درمان لخته های خطرناک مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو به کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی یا حمله قلبی کمک می کند. انوکساپارین با کاهش فعالیت پروتئین های لخته کننده در خون کمک می کند تا جریان خون شما بصورت هموار نگه داشته شود. انوکساپارین یک داروی ضد انعقاد است که به عنوان رقیق کننده خون نیز شناخته می شود. انوکساپارین در واقع نوعی هپارین است.

نام تجاری آمپول انوکساپارین که در بازار یافت می‌شود، عبارتند از:

  • ®Lovenox

آمپول انوکساپارین از طریق تزریق زیر پوستی توسط خود پزشک انجام می گیرد، معمولا یک یا دو بار در روز در شکم (حداقل به فاصله 2 سانت از ناف). توجه کنید این دارو به عضله تزریق نمی شود. دوز و طول مدت درمان به وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان بستگی دارد. دوز ممکن است در برخی از شرایط بر اساس سن و وزن مورد استفاده تغییر کند که معمولا دو بار در روز تجویز می شود. شما احتمالا شروع استفاده از این دارو را در بیمارستان آغاز می کنید و پس از آن برای مدت 10 تا 14 روز ادامه می دهید.

عوارض انوکساپارین: ممکن است بعد از تزریق سوزش خفیف، درد، کبودی، قرمزی و تورم در محل تزریق رخ دهد. خستگی یا تب نیز شاید برای شما اتفاق بیفتد. اگر هر یک از این اثرات باقی ماند و یا بدتر شد، پزشک خود را مطلع سازید.

برگرفته از وبسایت دکتر محمد حسین نجفی